Zemiaky na viac spôsobov, alebo ako už nimi nikdy neplytvať

Zemiaky varené, opekané, pečené, ale aj zemiaková kaša. To všetko sú rôzne úpravy zemiakov, ktoré sú obľúbenou a asi aj najčastejšou prílohou mnohých jedál. Veľakrát však uvaríme tejto prílohy viac, než je nutné a prebytky zvyčajne končia tam, kde by nemali. V koši. Čo spraviť so zemiakmi navyše, aby neskončili ako food waste? Riešení je hneď niekoľko

Zemiaková kaša

Zbytky zemiakovej kaše viete krásne premeniť na zemiakové guličky. Stačí len pridať do kaše vajíčko, bylinky, korenie, premiešať a zo zmesi narobiť guľky. Tie obaliť v strúhanke a vypražiť. 

Zemiaková kaša skvele slúži aj ako zahusťovadlo do omáčok, polievok či dusených jedál. Stačí ju len rozmixovať dohladka a pridávať. Podľa potreby do nej môžete primiešať mlieko.

Zo zemiakovej kaše viete spraviť aj fantastické lokše a to tak, že k nej pridáte čierne korenie, majorán, prelisovaný cesnak, rozšľahané vajce a toľko múky, aby zmes mala konzistenciu liateho cesta. Následne naberáte zmes na panvicu a na strednom plameni pražíte do zlatista z oboch strán.


Varené zemiaky

Ostali vám v chladničke varené zemiaky a neviete čo s nimi? Čo tak z nich spraviť zemiakový šalát? Nakrájajte zemiaky na menšie kúsky, pridajte varené vajíčka, hrášok, mrkvu, cibuľu, majonézu alebo biely jogurt a všetko premiešajte. Dochuťte soľou a čiernym korením. Dajte do chladu a nechajte odstáť. 


Opekané zemiaky

Prebytky opekaných zemiakov môžete použiť do španielskej omelety. 3-4 vajcia vyšľahajte s trochou vody a korenia. Nakrájanú cibuľu zľahka orestujte na panvici do zlatista, pridajte na plátky pokrájané zemiaky a prilejte vaječnú zmes. Stiahnite plameň a nechajte pražiť asi 12 minút. Opekané zemiaky sú skvelou prísadou aj do frittaty.


Pečené zemiaky

Dajte pečeným zemiakom, ktoré ostali nazvyš, nový život. S lyžičkou vyberte vnútro zemiakov a zmiešajte s rôznymi prísadami. Fantázii sa medze nekladú. Keď máte zmes hotovú, vložte ju naspať do šupy zemiaka, navrch postrúhajte syr a dajte zapiecť. 

Receptov, kde viete použiť už raz uvarené zemiaky, je veľké množstvo. Aj vďaka ich využívaniu podporujete boj proti food waste.