blog

Blog

blog

Vedeli ste, že týmto prispievate k plytvaniu jedlom?

Niekedy robíme veci tak podvedome a automaticky, že si to ani neuvedomujeme. Platí to aj pri boji s food waste. Aké veci teda robíme, ktoré nám tú našu snahu negujú, no my si ju pravdepodobne ani neuvedomujeme?


blog

Analýza potravinového odpadu, alebo čím plytváme najviac

Pripravili sme si pre vás niekoľko zaujímavých štatistík na priblíženie každodenného plytvania ľudí. Práve analýza potravinového odpadu vám prezradí čo-to o tom, ako sa vo svete najčastejšie plytvá jednotlivými potravinami.


blog

Freeganstvo, alebo ako žiť ekologicky

Vraví vám niečo pojem freeganstvo? Ak nie, nič sa nebojte. Na nasledujúcich riadkoch sa dozviete, čo vlastne je to freeganstvo a o čo ide ľuďom, ktorí ho vyznávajú. Ktovie, možno prídete na to, že nejakého freegana aj poznáte. :)

blog

FOOD WASTE je taký veľký problém, že sa už pred ním neschováte

Každým dňom je nás na svete stále viac a viac, a podľa prognóz už v roku 2030 bude 30 % potravín ťažko dostupných alebo úplne nedostupných. My si to ale neuvedomujeme a jedlom plytváme, ako by sa nechumelilo. Ročne sa totiž vyhodia milióny ton potravín, čo predstavuje tretinu celkovej produkcie. Toto je food waste, plytvanie jedlom, v priamom prenose. FOOD WASTE je sociálny, ekonomický, ale aj ekologický problém v celosvetovom merítku.

blog

Svet nemá problém len s PLASTIC WASTE, ale aj s FOOD WASTE

Posledné roky sa veľká pozornosť upriamuje na problémy s plastovým odpadom. No našu planétu trápia aj iné, nemenej závažné problémy. Jedným z nich je food waste, teda plytvanie jedlom, o ktorom sa však takmer ani nehovorí a mnohí tak ani nevedia, o čo vlastne ide. Na nasledujúcich riadkoch si preto vysvetlíme to najdôležitejšie.  

blog

Udržateľný život, alebo ako sa dopracovať k bezodpadovej kuchyni

Voľné víkendy využíva takmer každý z nás na nakupovanie. Vo väčšine prípadov ide o veľký nákup, kedy sa snažíme zaobstarať si potraviny hoci aj na celý týždeň. V sladkej nevedomosti však nakupujeme oveľa viac, ako potrebujeme a nasledujúcich pár dní skončí v koši mnoho dobrého a zdravého jedla. A v koši nekončí len jedlo, ale aj vaše peniaze. Ak by ste prerátali jedlo, ktoré za rok vyhodíte, na peniaze, boli by ste nemilo prekvapený. Dopracovali by ste sa k sume, ktorá by vám zaplatila príjemný wellness víkend alebo hoci aj novú chladničku. 

blog

Jedlo je vzácnosť, ktorou by sa nemalo v žiadnom prípade plytvať

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko jedla počas roka vyhodíme? Zbavujeme sa nedojedených zbytkov z obeda, vyhadzujeme pokazené jedlo, ktoré sme nestihli zjesť, zbavujeme sa zásob, ktoré ležali dlhé mesiace v komore bez využitia. Ročne sa v celom svete vyhodia stovky ton potravín, a to je množstvo, ktoré by nás malo určite trápiť. 

blog

Problematika FOOD WASTE by nás mala trápiť určite viac

Posledné roky sa kladie veľký dôraz na zníženie produkcie odpadu. Mnoho ľudí po celom svete sa postupne začalo mobilizovať a prestalo používať igelitky a igelitové vrecká, plastové slamky či plastové fľaše. Začali vznikať obchody, v ktorých nakúpime bezobalovo, na výslnie sa dostali látkové tašky a staré známe sieťovky. Zeleninu si už dnes môžeme vkladať do sieťových alebo látkových vreciek, sprchové gély a šampóny zas nahradiť ich tuhými variantmi, ktoré sa predávajú v papierových obaloch a vydržia neporovnateľne dlhšie. 

blog

Zoznámte sa, toto je FOOD WASTE

Vedeli ste, že na celom svete sa ročne vyhodí zhruba tretina všetkých vyprodukovaných potravín? To predstavuje také množstvo jedla, ktoré by nasýtilo približne 3 miliardy ľudí. Teda zhruba trikrát viac, ako je na svete ľudí, ktorí trpia hladom. Tak nech sa páči, zoznámte sa - toto je FOOD WASTE alebo plytvanie jedlom, celosvetový problém, ktorému sa ešte stále nevenuje dostatok pozornosti.