Dá sa plytvaniu potravinami vyhnúť aj v domácnosti s deťmi?

„Nehraj sa s jedlom.“ Koľkokrát sme počuli túto vetu, keď sme na tanieri presúvali hrášok z jednej strany na druhú? Koľkokrát sme to povedali vlastným deťom, keď sa silou-mocou chceli vyhnúť chrumkavej brokolici? Priznajme si – neplytvať jedlom je niekedy naozaj ťažké. A práve rodiny s deťmi by o tomto probléme vedeli hovoriť v kvetnatých súvetiach. Problematika food waste je stále aktuálnejšia, a preto si v nasledujúcich riadkoch povieme, ako zo svojho stola a chladničky spotrebovať čo najviac. A to aj napriek tomu, že vaše deti sú neuveriteľne prieberčivé.

Plytvanie potravinami v domácnostiach s deťmi

Počúvať dookola slová typu „Nechcem, nezjem a fuj“ je niekedy na nevydržanie. Ale takto to s malými deťmi jednoducho chodí. Nebudú jesť, čo im nepadne do oka, odmietavo krútia hlavou, hoci ani neochutnali. Ak to dobre poznáte a napriek tomu ste odhodlaný plytvaniu potravinami zabrániť, tak čítajte ďalej. 


Tipy, ktoré vám ušetria nervy, aj peňaženku:

  • Nezabúdajte, že jedia aj oči a o detských očiach to platí asi dvojnásobne. Choďte na to zvesela, veď kreativite sa medze nekladú. Svojim ratolestiam skúste obed neservírovať zábavne a farebne. Na internete určite nájdete celú kopu receptov a rád, ako na to. 
  • Keď ide do tuhého, dajte im to, čo určite zjedia. Už ste pristihli svojho potomka, ako kŕmi psa fašírkou, ktorú ste pracne pripravili? Pes leží pod stolom s plným bruchom a vaše hladné dieťa hypnotizuje chladničku. Ak teda viete, že dieťa vám určite zje chlieb so syrom a šunkou, tak mu spravte chlieb so syrom a šunkou. 
  • Čím jednoduchšie, tým lepšie. Priznajme si, že občas v kuchyni experimentujeme, čo deti nie vždy ocenia. A tak sa radšej vykašlite na rump steak s rukolovým šalátom a naservírujte im kura s ryžou alebo cestoviny so syrovou omáčkou. Ich hladným bruchám sa takéto obedy budú určite páčiť. 

Preorientovať sa na domácnosť, v ktorej sa jedlo nevyhadzuje, je pomerne zložité, ale ide to. Najhoršie sú začiatky, kedy si budete musieť možno zvykať, ale postupne sa do toho dostanete.