Plánujte si jedálny lístok, inak budete plytvať jedlom

„Cieľ bez plánu je len želanie“ povedal francúzsky spisovateľ Antoine de Saint-Exupéry. Ak chcete v boji s food waste ťahať za ten dlhší koniec povrazu, tak vedzte, že bez plánovania jedálneho lístka to nepôjde. Ako má také plánovanie vyzerať?

Zmapujte situáciu v chladničke

Obsah chladničky je vstupnou bránou pri plánovaní jedálneho lístka na najbližšie dni. Zistíte, ktoré potraviny to už majú nahnuté. Pouvažujte, do akých receptov by ste vedeli zakomponovať obsah chladničky. Zapíšte si, čo k tomu treba dokúpiť, no ešte predtým skontrolujte špajzu, či potrebné potraviny nenájdete v nej.


Používajte počítadlo porcií

Vďaka počítadlu zistíte, koľko cestovín, mäsa či zeleniny máte použiť na prípravu jedla pre určitý počet osôb. Tieto počítadlá sú užitočné najmä, ak varíte pre väčšiu skupinu ľudí. Zároveň vám dajú odpoveď na otázku, prečo vám vždy ostane navyše nejaká tá ryža, zemiaky a podobne. Na internete nájdete množstvo programov a aplikácií na výpočet.


Majte doma základné potraviny

Dva–tri druhy obilnín, potraviny, bez ktorých sa nezaobíde žiadne jedlo, základné koreniny a nejaké tie omáčky. To všetko by ste mali mať stále doma. S týmito potravinami dokážete vniesť starším pokrmom uvareným v predošlých dňoch nový život.


Myslite dva kroky vpred

Pri plánovaní varenia uvažujte nad viacnásobným využitím ingrediencií. Napríklad ryža. Jeden deň môže byť prílohou k jedlu, druhý deň z nej viete spraviť rizoto. Alebo napríklad fazuľa. Z časti viete uvariť polievku, z ďalšej fazuľový prívarok. Keď budete takto krásne využívať ingrediencie vo viacerých pokrmoch, tak na konci týždňa vám žiadne zvyšky jedla nehrozia.


Rozdeľujte a zamrazujte

Ak navaríte viac polievky či hlavného jedla a už neviete, čo s ním, nezúfajte. Naporcujte ho a dajte zamraziť. Takto zamrazené jedlo si vytiahnite niekedy cez týždeň, keď na vás doľahne takzvaný lenivý deň. Teda deň, kedy sa vám nechce nič, ani len pomyslieť na varenie.

Pamätajte, že plánovaním jedálneho lístka obmedzíte nielen plytvanie jedlom, ale ušetríte aj čas, stres a peniaze. Zväčša to znamená aj to, že sa budete stravovať zdravšie.