Už len jednu lyžičku, alebo ako obmedziť plytvanie jedlom

Jednu lyžičku za mamičku, jednu za otecka, jednu za sestričku, hovorievali nám rodičia aj starí rodičia, až kým tanier nebol prázdny. Už aj oni vedeli, že plytvať jedlom sa nemá a že do boja s food waste sa pustiť treba. Len lyžičkami to však nepôjde. Ako teda?

Poriadok v chladničke

V chladničke by ste mali mať poriadok a poznať jej obsah aj po pamäti. V takom prípade sa vám nestane, že kúpite niečo, čo sa už v chladničke nachádza. Pri ukladaní potravín do chladničky by ste mali dať tie čerstvé a nové dozadu a tie staršie vytiahnuť dopredu. Vyhnete sa tak nepríjemným prekvapeniam v podobe skazených, splesnivených a smradľavých potravín.


Menej na tanier

Veľakrát sa stáva, že oči by jedli a na tanier si naložíme viac, ako sme schopní zjesť. Potom nedojedené zvyšky končia v koši. Naberte si tak radšej menej a v prípade potreby si naložíte znova. Predídete tak vyhadzovaniu jedla a navyše budete mať pod kontrolou aj príjem kalórií.


Rozlišujte dátumy

Dátum spotreby a dátum minimálnej trvanlivosti nie je to isté. Dátum spotreby vyjadruje dobu, dokedy je potravina zdravotne v poriadku a po tomto dátume je už nepredajná. Dátumom minimálnej trvanlivosti sa označuje obdobie, kedy je potravina v najvyššej kvalite. Po uplynutí tohto dátumu je však potravina naďalej zdravotne v poriadku. Kvôli nerozlišovaniu týchto dátumov tak ľudia často vyhadzujú aj dobré potraviny, ktoré ešte mohli použiť.


Motivujte sa

Dodržiavať všetky tieto food waste opatrenia sa môže zdať na prvý pohľad príliš náročné, no chce to však len čas. Kým si na to zvyknete, motivujte sa, aby ste v tejto snahe vytrvali. A čo je najlepšou motiváciou? Peniaze, predsa. Evidujte si, koľko ste vďaka týmto pravidlám dokázali ušetriť za týždeň či mesiac.

Kalkulačka a životné prostredie hovoria celkom jasne - obmedziť plytvanie jedla sa oplatí. Pocíti to nielen vaša peňaženka, ale aj príroda.